Hea Taga-Sõrve rahvas.
Valimisliidu „Taga-Sõrve Kodanik“ poolt sai see postitus siia foorumisse seetõttu, et aastalõppudel on kombeks möödunust kokkuvõtteid teha. Viimastest Torgu valla kohaliku volikogu valimistest on nüüd möödas juba üle kahe aasta. Hiljuti on aga Sõrves lisandunud veel üks seltskond inimesi, kes soovivad hakata kohaliku elu korraldamisel edaspidi rohkem kaasa rääkima. Nimelt moodustas Sotsiaaldemokraatlik Erakond detsembrikuus Sõrve osakonna (edaspidi lühendatult SDE). Nemad pöördusid meie valimisliidu „Taga-Sõrve Kodanik“ (edaspidi lühendatult TSK) poole küsimusega, millised on TSK arusaamad Torgu valla praegusest olukorrast – millised TSK liikmeid valimistel kandideerima ajendanud mured on tänaseks omale lahenduse leidnud ja millised mitte. Käesoleva kokkuvõttega püüame ühtlasi ka SDE küsimusele vastata.
Meie valimisliit moodustati seetõttu, et valitses rahulolematus Keskerakonna asjaajamisega Torgu vallas ja rahvas muutus üha lootusetumaks tuleviku suhtes. Et asjade sellist käiku muuta, soovisime valituks osutumise korral teha põhjalikke muudatusi valla elukorralduses. Teatavasti jagunesid praeguse vallavolikogu 7 liikmekohta nii, et 4 neist jäid Keskerakonnale ja 3 meie opositsioonilisele valimisliidule. Seega pole meil võimalust muutusi läbi viia, kuni Keskerakond nendega ei nõustu. Aga meie soovitud kõige põhilisemad muutused olid ja on endiselt järgmised:
a) Kohaliku rahvahääletuse sisseviimisega kindlustada rahvale vallavõimu otsene mõjutamine nii, et vallavõimud alati ja kõiges peaks lähtuma vallarahva huvidest, kuulaks rahva arvamust ja arvestaks rahva soovidega. Enam ei saaks valitud neile usaldatud võimu kurjasti ära kasutada, kui halva ja erapooliku JOKKotsuse - näiteks kasvõi kohaliku elukeskkonna planeerimisel - saaks sellisel moel tühistada või muuta.
b) Põhjalikult muuta valla senist praktikat inimeste informeerimise ja valla tegevusse kaasamise osas. Omavalitsuse tegevus peab olema avalik. Volikogu istungid toimugu igakuiselt kindlaks määratud päevadel ja need olgu koos päevakorraga kõigile piisavalt pikalt ette teada, et iga soovija saaks istungeist osa võtta ning end oma valla asjadega kursis hoida. Vajadusel peab igaüks saama tõstatada oma küsimusi ning probleeme. Vallavalitsuse ja -volikogu tööprotokollid ning tehtud otsused peavad hakkama olema kiirelt, selgelt, kõigile arusaadavalt ja kättesaadalt avalikustatud.
c) Kutsuda elule külavanemate tegevus, külaseltsid, pensionäride ühendused, noorte volikogud ja muud rahvaühendused, sest ainult koos saame kõiki rahuldavalt kokku leppida oma valla varade kasutamise, teenuste osutamise, transpordi korraldamise, teedeehituse, hooldamisvajadused jne – kõik kodukandi igapäevaelu küsimused. Igal vallakodanikul peab olema kindlus, et tema arvamuste, ideede ja soovidega maksimaalselt arvestatakse ning igaühel on võimalik anda panus kogukonna elukorraldusse. Inimestel on palju teostamisväärt ideid ja ka soov kodukandi heaks tegutseda, kuid valla senises praktikas rahva kaasamist välditakse.
d) Toetada tuleb hädavajaliku infrastruktuuri püsimist vallas. Kaasa tuleb aidata kultuurielule ning inimeste koolitamisele, et valda tuleks näiteks eurotoetustega projekte jms. Kohalike inimeste endi ideed ja tööd on valla arengu ning elutingimuste paranemise põhialus. Ka vallaaparaadi puhul tagab normaalsema töö ja valla vahendite otstarbekama kasutamise see, kui ametis on olusid paremini tundvad kohalikud inimesed.
e) Edendada tuleb pensionäridele väärikat elu võimaldavate soodustuste osutamist aga senisest palju rohkem peab pöörama tähelepanu lastele ja koolinoortele, sest järeltulevate põlvede toetamine on meie vallas jäänud vaeslapse rolli. Põhjendused, et selleks ei ole raha, on lihtsalt ümber lükatavad, kui vaadata ainuüksi kulutusi valla transpordivahenditele.
Kui nüüd küsida, kas midagi meie valimisliidu poolt soovitust on selle kahe aasta jooksul vallas ka paremuse poole edenenud, siis vähemuses olemisele vaatamata saab üksikuid helgemaid momente esile tõsta.
1) Vallale on lõpuks koostatud korralik arengukava.
2) Vald on hakanud toetama elu võimalikust vallas, andes pisut abi kohalikke esmatarbekaupadega varustavatele ettevõtjatele, kelle tegevuse jätkamine oleks selle abita muutunud kaheldavaks.
3) Toetust on saanud mõned ühiskondlikud ettevõtmised, mis on kirjas valla kultuuriürituste kavas.
4) Vastu on võetud Torgu valla külavanema statuut (kuigi pisut äranuditud variandis).
5) Ühel korral on teoks saanud vallavanema kokkusaamine laiema avalikusega (kuigi see toimus tööpäeval, mis sai osavõtu takistuseks suuremale osale vallaelanikest)
Õige varsti, 04. jaanuaril 2012, tähistab praegune vallavanem Tiit Põld oma kahe aasta täitumist Torgu valda tööle asumisest. Alguses entusiastlikult asja kallale asunud mehe jõud näis kiiresti raugevat ning peale arengukava ja külavanemate statuudi kokkusaamist pole enam liikumist olude normaalsemaks muutmise poole.
27. jaanuaril 2010.a., oma vastuses Torgu kuningriigi foorumi poolt edastatud märgukirjale, lubas Tiit Põld mitmete asjade normaliseerimist ja korda ajamist, mis aga kahjuks siiani vallas teoks pole saanud. Olgu nendest ikka veel lahendamist ootavatest asjadest mõneks üksikuks näiteks järgmised katked vallavanema 2 aasta tagusest vastusest:
***
Kriisiolukordadest. Valla puhul on tähtsad kriisikomisjon ( Torgus 2006.a. olemas, aga tuleb muuta) ja veel tähtsam plaan. ( Praegu on peamajas koostamisel näidisplaanid KOV-idele, aga veel pole neid olemas). Kui vabariigi poolne korraldus jõuab niikaugele, et need näidised alla tulevad, siis saab vastavalt nendele ka edasi toimetada. Lumelükkamise järjekordade plaanid on koostamisel ja need jõuavad ka valla kodulehele. (Minu märkus: need küsimused ja vastused olid ajendatud tookordsetest suurtest lumetormidest) /.../Infolevist. Siiani olid kodulehel loetavad vallavalitsuse otsused ja korraldused. Lisaks tulevad kodulehele ka vallavalitsuse istungite protokollid ja kõik volikogu otsuste, määruste eelnõud lisaks otsustele ja määrustele, mis ka siiamaani nähtavad. Kuna volikogu eelnõude juurde kuuluvad ka seletuskirjad, siis ka need saavad nähtavale. Kirikuteated ja kultuurisündmused saavad ka kajastatud. (Minu märkus: seisuga 14.12.2011. oli vaevaliselt leitav ainult ühe vallavalitsuse istungi protokoll (märtsikuust), ei ühtegi kultuurisündmust või kirikuteadet jne) /.../ Ei oska kommenteerida kas ja kui palju on viimastel aegadel Torgu kohalike ettevõtjate ja mittetulundusühingute plaanide, arvamuste, probleemide või ettepanekute vastu huvi tuntud. (Minu märkus: ei ole tuntud siiani) /.../ Olemas on, aga kiirelt muutuva seadusandluse või erinevate Euroopa abiprogrammide rahastuste avanemise tõttu vajavad täiendamist ehitusmäärus ja arengukava. Üle tulevad vaadata ka teised valla elu reguleerivad õigusaktid.
***
Seega võin meie valimisliidu poolt väita, et uuel vallavanemal olid tookord õiged kavad silme ees. Aga, välja arvatud arengukava, on täna olukord enamuse probleemide osas siiski täpselt sama troostitu, kui 2 aastat tagasi – vaatamata kõikidele juttudele, lubadustele ja ettepanekutele.
Ei saa täna muud lubada oma valijatele ega ka kõigile teistele, kui seda, et me tegutseme edasi ja vajadusel kasutame edaspidi radikaalsemaid lahendusi. Aga lootust kaotada ei tohi.
Soovime edu ja koostöövalmidust SDE Sõrve osakonnale
Soovime kena aastalõppu ja kauneid pühi kõigile sõrulastele
valimisliidu „Taga-Sõrve Kodanik“ nimel
Kaupo Vipp