Torgu Kuningriik
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Torgu Kuningriik

Koht olemiseks.
 
PealehtLatest imagesOtsiRegistreeriLogi sisse

 

 Kultuurikomisjoni I istungi protokoll

Go down 
AutorTeade
Kaupo Vipp

Kaupo Vipp


Postituste arv : 181
Join date : 09/09/2009
Age : 61
Asukoht : Türju küla, Vabuaia tn. 1

Kultuurikomisjoni I istungi protokoll Empty
PostitaminePealkiri: Kultuurikomisjoni I istungi protokoll   Kultuurikomisjoni I istungi protokoll I_icon_minitimeReede Veeb 12, 2010 9:32 am

Kultuurikomisjoni istung
Protokoll nr1.
Aeg: 23. jaanuar 2010, 14.00-17.00
Koht: Torgu Raamatukogu
Osalejad: Luule Aadussoo (esimees), Estra Kullamaa, Marje Kivirand, Valdek Kaus, Mari Kübarsepp, Tiit Pruul, Jone Koppel, Mall Kivimaa, Juta Sepp ja Tõnu Veldre.
Puudus: Mart Undrest
Protokollis: Mall Kivimaa
Komisjoni esimees Luule Aadussoo juhatas koosoleku sisse ning jagas ära komisjoni vastutus valdkonnad:
1. avalike suhete arendamine – Estra Kullamaa
2. turism - Marje Kivirand ja Valdek Kaus
3. kultuurialane koostöö MTÜdega – Mari Kübarsepp ja Marje Kivirand
4. muinsuskaitse – Tiit Pruul ja Tõnu Veldre
5. kultuuri- ja vabaajaüritused – Mall Kivimaa ja Jone Koppel
6. sotsiaal ja heakord – Juta Sepp ja Luule Aadussoo
7. sport – Mart Undrest

Luule: Iga kolmapäev, kella 13.00-15.00 käib meil koos naisteklubi, mille eestvedajaks on Koidu Heinmaa. Klubi tegevuskava koostame kvartalite kaupa. 27. jaanuaril tuleb külalisena vallavanem. Veebruaris on plaanis külastada SPAd, praktiseerida leivaküpsetamist, pidada vastlapäeva ning tähistada vabariigi aastapäeva. Märtsis on taas SPA külastus, siis tähistame lugemisaastat, valides välja ühe raamatu, mida kollektiivselt hakkame lugema. Marje Kivirand on meile juhendajaks kui hakkame maalima paberkottidele ning kuulõpus toimub ühiselt leotud raamatu põhjal arutelu.
Naisteklubiga saab alati liituda ning vallabuss saab tuua pensionärid kohale.
Tõnu: 20.veebruar esitab Ülo Tuulik oma uut raamatut – äkki saab Torgusse kutsuda. Märts on tõenäoline, siis kiirem aeg möödas.
Luule: Jah, hea mõte – suhtle palun temaga ja lepi kokku aeg, mis talle sobib.
Marje: Info mõttes: homme telekas Sõrve säärte lahingutest saade, ETVst 18.00.
Luule: Hästi, alustame siis teemaderingiga, mis mõtted kellelgi on? Ester kui avalike suhete arendaja?
Ester: Pigem olen ma ikka vahendaja rollis.
Mall: Kuidas vallalehega lood on?
Luule: Jah, see on tähtis. Vallalehte peab täiustama. praegu teeb seda vallasekretär üksi, kuid vaja oleks temale inimesi appi. Samuti võiksid külades toimuvat kajastada külavanemad iga kuiselt.
Mari: Kui räägime Torgu valla kodulehest kindlasti ära märkida üritused ja uuendada infot ning kui vallalehte pannakse ülevaade komisjoni istungitest, siis lahti kirjutada otsuste paragrahvid.
Mall: Samuti peaks vallalehes kajastuma komisjonide tegemised/ettepanekud/lahendused. Edukamalt saab seda teha läbi komisjoniprotokollide.
Luule: Kuuldu põhjal otsustame, et tutvustada volikogule suunised vallalehe arenguks, anda kultuurikomisjoni ettepanekud lehe sisukamaks muutmisele, moodustades konkreetse toimetuse. Toimetusse võiks kuuluda ka Triin Kivimaa.

Järgmine teema: turism?
Valdek: Otsest reklaami Sõrve sääre promomiseks teha ei ole vaja. Suurimaiks probleemiks ja häbiplekiks on prügimajandus ning WC-de ja nende ümbruse korrashoid. Kõrgperioodil peab prügikoristama iga nädal. WC korrashoid on esmatähtis! Aastaringselt külastatakse Sõrve säärt, kuid ajavahemikus 1.09-1.06 ei korista seal keegi. Vald tasustab hooldust ja koristust Säärel hooajal, mis on vahemikus 1.juuni-1. september. Tegelik hooaeg algab juba maist ning kestab oktoobrini välja. Teen ettepaneku hooaega pikendada ning valla eelarve tegemisel tuleb seda arvestada ning selleks raha eraldada. Turistile on see esmamulje Sõrvest, sest esimene kohta, mida külastatakse on Sõrve säär, väldime sellega juba eos ebameeldivaid olukordi. Samas on kõik Saaremaa avalikud käimlad tasuta, seega me ei saa seda ka tasuliseks teha.
Mari: Kuidas majaka avamisega seisud on?
Tõnu: Pea võimatu avada, sest kehv ehituskvaliteet.
Valdek: Veeteedeameti juht Jüri Kuusk ei soovi Torguga üldse asju ajada. TTÜ proffessorid peaksid koostama komisjoni ja asjad üle mõõtma enne, kui edasi tegutseda. Viimane on aga üsna kulukas ettevõtmine.
Mari: Omaalgatusprogrammi raames küsida fondidest raha.
Valdek: Omavalitsus ongi ainus üksus, kellele antakse rendile majakas. Uus vallavanem tundub asjaajaja, äkki saab ka asjad liikuma. Aga ka sellele küsimusele peab juhtima tähelepanu..
Häbiplekiks on vana hoone, mis on reaalselt varisemisohtlik. See on vallahoone, vald võiks taotleda ise raha selle kordategemiseks.
Mari: Surfarite läbipääsu säärele tuleb reguleerida, sest rikutakse looduslikku kooslust. Varsti polegi meil sääre otsa.
Valdek: ei ole nõus, ei tohi takistada harrastust. Tuleks lubada autoga kuni majakani. Mitte kaugemale. Neil on meeletu varustus. Ei tuleks keelata, vaid organiseerida viitate ja märkide, eeskirjade kaudu ala. Teha suuremad parkimiskohad, niita suurem ala nende jaoks.
Mari: Parklatasu on võimalik ka küsida seljuhul, kui me selle ettevalmistame. Sh võimalik varjualune. Neile on võimalik pakkuda teenust.
Valdek: sel juhul tuleb informeerida meie muutustest, tasudest jne. Nad on puhtust hoidvad ning korralikud inimesed. Nendega üldjuhul probleeme ei ole.
Mall: Aga maja juurde tagasi – kas ei oleks võimalik tekitada vallale paar töökohta seal?
Valdek: See oleks ideaalne koht valla infopunktiks. Raha saaks see, kes võtab selle korda tegemise enda peale. Projektid peale.
Luule: asjalik projekt – teeme ettepaneku volikogule.
Tõnu: aakriku plats, mis meenutab hetkel rohkem vanaraua platsi. Ajalooga ei ole seal hetkel midagi pistmist. Majataga on kütusevaadid, mis on ohtlikud jäätmed. Teha infotahvlid, mis tutvustaks hooneplaani ja tegevust. Ja lahti seletada, mis üldse on raadiomajakas ja mille jaoks see ehitati.
Mari: sinna betoonseina juurde on võimalik ülespanna müügiletid, mida saaks vald väljarentida turuna. Mitte igaüks ei ehita omaette putkat, vaid saaks rentida koha.
Valdek: betoonaed ei ole valla, vaid eramaa.
Tõnu: majaomanikul olid eelmine aasta suured plaanid., kuid tal on praegu rahalised raskused.
Valdek: Teise teemasse küll, aga vald peab tegema ühtse plaani, kus ära märkida kõik vallas toimuvad üritused.

Luule: Selge, lähme edasi – muinsuskaitse?
Tiit: meil on asjad selged ja prioriteedid paigas - oleks vaja teha korda Mõntu park.
Tõnu: RMK tehtavad muutused on ilmselgelt nähtavad. Selleks talveks oli planeeritud korda luua Sääre kabeli varemetes ja Lülle kaevkalmete juures, kuid ilmaolud ei võimalda. Suurim mure: Stebeli patarei, mida käiakse lausa taksodega Moskvast vaatamas. Ja Torgus on kaks kirikut: Jämaja kirik ja Vene kirik, mis vajavad hoolt. Viimane on ilmselgelt hukule määratud, sest puudub kogudus.
Valdek: Sääre mõisapark on eraomand. Stebel on väärtus siis, kui see tühjaks pumbata. Aga selleks on vaja meeletult raha.
Mall: aga kelle poole võiks pöörduda Vene kiriku korda tegemiseks?
Tiit: I. Au poole pöörduda ja küsida kuidas ja kelle peale välja minna, et saada vastust küsimusele. Samas minna ka Kadariku jutule.
Tõnu: Vene kirik on nagunii nii kehvas seisus, seega peaksime võtma prioriteediks Jämaja kiriku korda tegemise.
Mall: Seoses detsembris toimunud kontsertiga, olen kirikuga lähedalt kokkupuutunud ning kirik pakkus välja, et oleksin usaldusisik valla ja kiriku vahel. Muinsuskaitse Juhan Kilumets saatis remondikalkulatsioonid, need on mul e-maili peal, samuti teostavate tööde nimekiri. Ta andis nõu, kuidas peaks avaldused ära saatma, kuidas täita jne. Info saatsin edasi Maili Õigemeelele, kes annab selle edasi nõukogule ning toetuskirja saadavad esialgu ise ära. Kuna keegi pole siit midagi küsinud, puudub vastavatel organitel üldse teave. Pastoraadihoone restaureerimiseks peab ka raha otsima.
Kirik on altid tegema vallaga koostööd, sh pastoraadihoones. Üritustele peaksime kutsuma eelkõige omad inimesed esinema, kes ilmas laiale, siia noortele rääkima. Kui rääkisin merepäevade mõttest, oldi väga huvitatud. Plaan oli pidulikult avada Maero risti juures merepäevad.

Luule: aga lähmegi siit edasi üritustega.
Mall: räägin siis oma mõtted ära.
Esiteks mõtlesin samuti siinsetele mõisatele ning mõisaparkidele. Koostöös Muinsuskaitsega? Et need korda teha on vaja aga omanike lubasid, kes üle ilma laiali. Otsis mind reedel üles ajakirjanik Meie Maast, kes uuris selle idee kohta lähemalt-oli foorumist lugenud, aga kuna asi on veel alles nii ideetasandil, siis peab väga täpselt teema läbi mõtlema. Kuna osad küsimused puudutasid ka valda, siis saatsin küsimused edasi ka vallavanemale. Praegu on Mõntu park ainuke reaalne koht, mida saab hakata kohe korda tegema. Aga kui laiemalt mõelda, siis peab olema teadja giid, kes on võimeline turistidele korrastatud parke ja mõisaid tutvustama. Samuti peab kokku panema siis infovoldikud mõisate kohta, tegema ajaloolised plaanid, üles panema infotahvlid, viidad jne. Suur ettevõtmine, aga Sõrvele ülimalt kasulik.
Teine idee, mis on põhimõtteliselt juba koos, asjaosalistega räägitud on Merepäevad, 5. august 2010 Mõntu sadamas. Komisjoni liikmed tegid ettepaneku, et ürituse pidulik avamine toimub küüditatute kivi juures: Anu õnnistab ürituse sisse ning Torgu meeskoor laulab Sõrve hümni, kui Preedik Heinmaa nõus oleks, võiks tema ka esineda. Õhtul mängib meile tantsuks Ivo Linna+ ansambel.
Alustuseks Sadamas avab vallavanem/ volikogu esimees ürituse.
Mõntu sadamas: Väikesadama tutvustus, ehk ka mõni külaline jahiga?
Merehariduse teemal ruumis sees stend- võimaluste tutvustamine, kalapüük,paadi -ehitus jne. Ametikoolist keegi?
Villu Veskiga rääkisin, saame laenuks katusealuse ansamblile 20m2 ning lavamoodulid 120m2. Reklaami saaks ühise eelarve alla, helitehnika soovi korral. Praegu on põhitegevus see, et saaks kokku esialgse programmi, sest 1. veebruariks on vaja saata lõplikult ideed ära.
Pakun ise välja järgmisi tegevusi:
• surfarite koolitused noortele/ praktika
• ekskursioon ajaloo tuppa või ajalootuba paneb kohapeal näituse püsti
• võrguplatsid, rannajalka, liivalinna ehitamine
• lastele käsitöö/ vesivärvid/savi
• kohalikud käsitöölised/ kalurid oma toodangut müüma
• kuna on piisavalt varakult reklaam üleval, siis ootame ka külalisjahte
• tuletõrjeauto ekspositsioon koos juhiga vastavas riietuses- laenutusest?
• loodetavasti saab Mõntu pargi selleks ajaks juba enam-vähem korda (riisuda), siis saab seal ka midagi teha.
Nüüd tuleb välja selgitada, kes seal toitlustaks ning jooke müüks, selleks peavad olema ka vajalikud load. Võib-olla tuleb võtta üldine ürituse luba. Igal juhul ootan teiepoolseid ettepanekuid ja mõtteid veel merepäevade kohta.
Samuti peab info jõudma varakult vallalehte.
Kolmandaks: 1.mail on praegu õhus emadepäeva raames toimuv kontsert kirikus. eesmärk on sama, mis jõulukontserdil – koguda raha annetustega kiriku remondiks. Seekord on räägitud Villu Veskiga. Aga täpsemad kokkulepped sünnivad paari-kolme nädala jooksul.
Jone: minu üritustekalender on järgmine:
1. 25. juuni jaanipäev
2. 17. juuli tantsumaraton
3. 14. august leivapäev
4. Mardi-kadripäev
5. Jõulud
6. Uusaasta


Luule: väga hea, tegutseme kõik ühise eesmärgi nimel, et kõik need üritused meil õnnestuks! Lähme edasi – sotsiaal ja heakord. Heakorra eest olen ma ise alati hoolitsenud ning praegu kõige põletavam mure on see, et loomad on aiast väljas. Teen ettepaneku tuua vallalehes uuesti ära loomapidamise nõuded ning praegu kehtib meil selline kord, et kui näete, siis tuleb teha suuline hoiatus, aga teine kord kui nii juhtub, siis tehakse juba trahvi.
Juta: nüüd 20. veebruariks laekuvad uued avaldused toetustele, siis kutsutakse komisjon uuesti kokku. Praegu on nii, et valla buss viib pensionäre Laadla poodi. Samuti lubab vald lubab osta uue bussi see aasta, loodame, et see saab ka teoks. Praegune on kehvas seisus. Samuti on määratud vanematele inimestele vallas hooldajad, kes nende eest hoolitsevad, nt: käivad poes, toovad puud tuppa jne.
Mari: arutasime, et koolimajas võiks olla võimalus pesu pesemiseks, sest vanemad inimesed ei tule enam sellega ise toime ja mitmes vanemad majapidamises pole vett sees. Samuti võimaldada koolimajas dušhi all käia vanematel valla elanikel, kes seda sooviksid. Samuti puudub vallas igasugune noorsootöö ning lastel/noortel pole kooskäimise kohta. Mingisugune osa majast peab olema aastaringselt kasutatav, suvel laiemalt. Peod, koosolemised - organiseerida filmiõhtuid, muusika(dj), lauamängud, sport, arvutid.
Luule: Paneme vallalehte info, et soovime noortega kokku saada ning koguda mõtted, mida nad ise teha tahavad – siis saab sealt juba edasi minna.

Nii, sellega on teemadering käsitletud, otsused ja edasised tegevused järgmised:
1. Tõnu lepib kokku Ü. Tuulikuga raamatu tutvustamise aja
2. Tutvustada volikogule suunised vallalehe arenguks, anda kultuurikomisjoni ettepanekud lehe sisukamaks muutmisele, moodustades konkreetse toimetuse.
3. Teha volikogule ettepanek Sõrve sääre koristushooaega pikendada 1.maist kuni 1.oktoobrini, endise 1. juuni-1.septembri asemel.
4. Mari Kübarsepa ettepanekul teha ettepanek volikogule, et valla arengukavasse kirjutatakse sisse ka punkt, mis lubab MTÜdel küsida omaosaluse toetust vallast.
5. Juhtida volikogu tähelepanu Säärel asuvale varisemisohtlikule hoonele. Võimaliku lahendusena pakkuda välja hoone korda tegemist ning hoone kasutusele võtt kui infopunktina.
6. Pöörduda I. Au pool ja küsida kuidas ning kelle peale välja minna Vene kiriku korda tegemiseks?
7. Kokku koguda ja ära saata 1. veebruariks Merepäevade ideed ning esialgne programm.
8. Vallalehed taas ära tuua nõuded loomapidamisele ning ettepanek noortega kohtumiseks.
=
Tagasi üles Go down
http://picasaweb.google.com/kaupovipp
 
Kultuurikomisjoni I istungi protokoll
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Torgu Kuningriik :: Riigielu :: Vallaelu-
Hüppa: