Torgu Kuningriik

Koht olemiseks.
 
PealehtCalendarKKKOtsiLiikmete nimekiriKasutajagrupidRegistreeriLogi sisse

Share | 
 

 Kodulooline uurimus „Jämaja kihelkonna kohanimed”, koostatud 1982. a.

Go down 
AutorTeade
Kaupo Vipp

avatar

Postituste arv : 181
Join date : 09/09/2009
Age : 56
Asukoht : Türju küla, Vabuaia tn. 1

PostitaminePealkiri: Kodulooline uurimus „Jämaja kihelkonna kohanimed”, koostatud 1982. a.   Kolm Okt 09, 2013 11:57 pm

Kodulooline uurimus „Jämaja kihelkonna kohanimed” on koostatud 1982. aastal Torgu 8-kl. kooli lõpuklassi poolt. Õpetaja Tiiu Suurhansu juhendamisel  tegid selle juures põhitöö ära õpilased Anne Tenn, Kaie Pulk, Alla Kermik, Annely Tiitson, Ülle Toomsalu, Lembi Lindmäe. Andmeid koguti, küsitledes kohalikke vanemaid inimesi.

See on tohutult oluline ja väärtuslik töö, sest need teadmised oleksid tänaseks juba pöördumatult kadunud. Lisaks muule ei olnud taoline uurimus just ideaalses kooskõlas nõukoguliku ideoloogia ja propaganda kaanonitega. Liigagi sageli võis sellest välja lugeda, et nõukogude okupatsioon mõjus siinsele maatükile ning sõrulaste elule kohati pea sama hävitavalt, kui sõda. Selles mõttes oli taolise projekti algatamine sügaval stagnaajal mõneti ka õpetajapoolne julgustükk.

Uurimuses on loetletud teadaolnud kohanimed külades ja lisatud vastava numeratsiooniga kaart iga küla kohaloetelu ette. Kohad, kus uurimuse koostamise ajal veel inimesi elas, on alla joonitud. Tihti on saadud lisada infot maja ning selle elanike saatuse kohta. Uurimus sisaldab 26 küla ja enam kui tuhande kohanime andmeid, koosnedes kokku kolmest vihikust.
Vihikud on skaneeritud PDF-formaadis. Need on leitavad (logi enne siia sisse, Google Drive´sse kah) ning alla laetavad järgnevalt:

I vihik – Sissejuhatus; Jämaja kihelkonna ehkTorgu valla sõjaeelsete külade loetelu koos võrdleva loeteluga 1977 aasta muutuste järel ; Külad : IIDE, TORGU, LAADLA, TÜRJU, TAMMUNA, KARUSTE, SÄÄRE, MAANTEE, MÕNTU ning LÄBARA. Allalaadimine

II vihik – Külad : HÄNGA, LÜLLE, OHESSAARE, JÄMAJA, KARGI, KAUNISPE, LINDMETSA, LÕUPÕLLU, ULA, RAHUSTE ning MÄEBE. Allalaadimine

III vihik – Külad : PÕDRA, MÄSSA, KAAVI, MÕISAKÜLA ning SOODEVAHE.Allalaadimine 

NB! I ja II vihiku failid on üpris suure mahuga. Kui arvuti viidete kaudu ligi ei lasknud, tuleks minna otse neile aadressidele:
https://docs.google.com/file/d/0Byv356dbDYAzejc3QkdNTEpkQ28/edit?usp=sharing
https://docs.google.com/file/d/0Byv356dbDYAzbDRBLTctWE42SlU/edit?usp=sharing
https://docs.google.com/file/d/0Byv356dbDYAzX1pVOUVzYU1Hb0U/edit?usp=sharing

III vihikust oli skaneerimisel eksikombel vahele jäänud lk 8, so Kaavi küla osa algus. See on nüüd lisatud, ja leitav sellel aadressil:
https://drive.google.com/file/d/0Byv356dbDYAzYkdCYnZoZl9xaWM/edit?usp=sharing

Juhul, kui arvuti/netiühendus mõnd faili suuruse tõttu kohapeal ei ava (ütleb, et eelvaade pole saadaval), siis tuleks valida allalaadimine. Antud juhul pole vaja karta viirusi, mille eest mõni masin ehk hoiatama võib kukkuda, kui allalaadimise käsu saab.

Loomulikult võis lastel sellise töömahu juures, inimestelt küsitluste teel infot kogudes, tekkida ka mingeid apse kaartide, nimeloetelude jms juures. Kui juhtute leidma mõne vea või puuduse, palun täiendage seda infot, lisades siia foorumisse vastavad parandused. Sellest oleks väga palju abi.  
Selle uurimusega tehti ära hindamatu töö  Sõrve ajaloo talletamisel.  Müts maha oma kodukohta armastavate tublide tüdrukute ning  targa õpetaja ees!


Viimati muutis seda Kaupo Vipp (Püh Nov 03, 2013 10:42 pm). Kokku muudetud 15 korda
Tagasi üles Go down
Vaata kasutaja profiili http://picasaweb.google.com/kaupovipp
Kaupo Vipp

avatar

Postituste arv : 181
Join date : 09/09/2009
Age : 56
Asukoht : Türju küla, Vabuaia tn. 1

PostitaminePealkiri: Esimesed vastukajad   Nelj Okt 10, 2013 9:45 am

UUPS!- Avastasin ühe asja, mille tõttu ehk mõnedki ei saanud ligi. Nimelt peab vaataja ise ka end siia foorumisse ja Google Drive´sse sisse loginud olema. Aga nüüd lisasin lihtaadressid tekstile juurde.
1) Kaks esimest vihikut ei taha mõnes arvutis pilti lahti teha, andes error teate.
Tegu on suurte failidega. Kui valida allalaadimine, siis peaks igal juhul lõpuks materjalile ligi saama.
2) Paistab, et Kaunispe küla juures ei ole õige kaart.
Osa kaartidest on vihikute vahel lahtiselt. See kaart ka Kaunispe küla juures. Skaneerimise ajal ei jõudnud kõiki hoolega üle vaadata, leheküljed läksid masinasse järjest, nagu vihikus olid. Seega võib olla juhtunud, et Kaunispe kaart on lahti tulnud ja hiljem läinud vahetusse mingi teise küla kaartiga...
.......Aga ei, vaatasin järgi, kahjuks ei leidnudki Kaunispe oma. Huvitaval kombel on aga kaks erinevat Lõupõllu kaarti, millest üks ongi lahtiselt Kaunispe küla juures... vast läks midagi kaartide vihikusse liimimisel sassi.
3) Puudus III vihiku lk 8 (Kaavi küla), mis on nüüd lisatud.
Tagasi üles Go down
Vaata kasutaja profiili http://picasaweb.google.com/kaupovipp
 
Kodulooline uurimus „Jämaja kihelkonna kohanimed”, koostatud 1982. a.
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Torgu Kuningriik :: Riigielu :: Ajalootuba-
Hüppa: