Torgu Kuningriik

Koht olemiseks.
 
PealehtCalendarKKKOtsiLiikmete nimekiriKasutajagrupidRegistreeriLogi sisse

Share | 
 

 Mõttetalgud Torgu Koolimajas 01. mail 2009

Go down 
AutorTeade
Kaupo Vipp

avatar

Postituste arv : 181
Join date : 09/09/2009
Age : 56
Asukoht : Türju küla, Vabuaia tn. 1

PostitaminePealkiri: Mõttetalgud Torgu Koolimajas 01. mail 2009   Kolm Sept 30, 2009 3:43 pm

Minu Eesti mõttetalgud Torgu Koolimajas

Vastu korraldajate „lootusi“ oli esimesel mail väga ilus ilm, mis lausa kutsus rahvast oma aedades ning põldudel askeldama. Sellele vaatamata raatsisid koguni 22 inimest Torgu Koolimajja kohale tulla ning meeldival kombel olid esindatud ka vallavalitsus ja volikogu. Oma väikese rahvaarvu tõttu sai Torgust sellel moel üks suurima elanike osalusprotsendiga valdu Minu Eesti mõttetalgutel.

Peale kojavanema Mari Kübarsepa tervitust ja president Ilvese kõne ärakuulamist tutvuti mõttetalgute „avatud ruumi“ meetodiga. See on oma olemuselt midagi muinaseesti kärajate ja moodsa ajurünnaku vahepealset. Taolise koosmõtlemisviisi eeliseks on kõigi vabadus tõstatada hingel kripeldavaid probleeme või siis ütelda sõna sekka enim huvipakkuvail teemadel. Niipalju kui teada, on avatud ruumi üritused alati õnnestumisele määratud, sest soodustavad mõttelendu ja ideede teket inimeste omavahelises sundimatus koostöös. Üheks edu pandiks on küsimuse „kuidas?“ abil asjadele lähenemine. Nii ei raisata jõudu kurtmisele, mis on halvasti, kes on süüdi jne. Osalejad saavad suunata kogu oma energia lahenduste otsimisele - kuidas üheskoos midagi uut leida, alles hoida või paremaks teha.

Kuigi korraldajad olid põhiteemadeks sättinud suuremastaabilisi küsimusi, muretseti enamuses mõttekodades ikka oma kodukandi asjade üle, mis ongi igati loomulik. Nii mahtusid meiegi inimeste poolt tõstatatud küsimused põhimõtteliselt ära teemasse „Taga-Sõrve tulevik“. Arutleti valla ettevõtluse võimaluste, töötute probleemide, noorte perspektiivide, mälestusmärkide korrashoiu, Sääre piirivalvekordoni tuleviku jms üle. Paljuski hakkasid erinevad teemad mõttearenduse käigus ka omavahel seonduma. Näiteks leiti väga palju reserve turismiteenuste arendamises: toitlustus-võimalused on kokku viimata kohalike põllumajandustootjate ja kalurite võimalustega ning suviti vabade noorte teotahtega; puhkajaile kohalikuks visiitkaardiks olevate mälestiste olusid saab märgatavalt parandada juba korralike ligipääsude rajamise ja infotahvlite lisamisega; põud valitseb kohaliku koloriidiga meenete osas... kõiki kerkinud ideid ei saaks siinkohal ka väga lühidalt üles lugeda. Uute töökohtade loomiseks ja valla külgetõmbe kasvatamiseks nii turistide kui omaendi noorte jaoks avastati hulganisti viise. Mis peamine, nende ideede teostamiseks on enamasti vaja vaid oma valla inimeste pealehakkamist ja koostööd, mitte riigi abikätt.

Üllatav oli meedia suur tähelepanu Torgu Kooli mõttekojale, sest kohal käidi nii ETV kui Kanal 2 uudistest. Kuid osalejate poolt enim kõlama jäänud muljed päevast olid, et sellised kooskäimised peavad saama regulaarseiks ja et Taga-Sõrve olukord ei ole lootusetu, kui on olemas piisavalt selle üle muretsevaid inimesi. Eriti meeldiv oli noorema rahva aktiivsus. Ühe talgudel tekkinud mõtte elluviimise – Taga-Sõrve internetifoorumi loomise ja modereerimise – nõustus võtma enda peale Henri Kaus. Talgujuhile pandi aga kohustuseks uue kokkusaamise korraldamine kiire suveperioodi lõpus, et siis üheskoos ideedele liha peale kasvatada ja nende teokstegemist sättida. Osalemishuvi korral saab igaüks võtta ühendust aadressil tagasorve@gmail.com või telefonil 50 37 830.

Lõpuks tuleb koostöö eest tänada vallavalitsust ja ruumide ettevalmistamise ning kehakinnituse eest hoolitsenud Marje Kiviranda ja Mari Kübarseppa. Samuti kõiki pruukosti kaasa toonuid ning ka maiustega toetanud kommivabrikut Kalev. Suurimad tänud kena päeva eest kõigile talgulistele!

07. mail 2009.a.
Torgu kooli talgujuht Kaupo Vipp

P.S. Vaata Torgu kooli talgude kohta täpsemalt, sh. videod siit (selleks peab valima paremalt menüüst Saaremaa ja Torgu kool)


Viimati muutis seda Kaupo Vipp (Kolm Okt 21, 2009 5:39 pm). Kokku muudetud 6 korda
Tagasi üles Go down
Vaata kasutaja profiili http://picasaweb.google.com/kaupovipp
Kaupo Vipp

avatar

Postituste arv : 181
Join date : 09/09/2009
Age : 56
Asukoht : Türju küla, Vabuaia tn. 1

PostitaminePealkiri: Mõttetalgude jätkuks   Kolm Sept 30, 2009 4:01 pm

Lugupeetud talgulised ja kaasatundjad!

Talgudel sai kokku lepitud, et sügisel korraldame uue kokkusaamise. Siis ei olnud mahti mõelda, et sügisel on tulemas ka valimised. Nende pärast oleks ehk selle kokkusaamise korraldamist enne valimisi võinud tembeldada valimispropagandaks. Seepärast luban, et teeme kokkusaamise oktoobri lõpupoole ja teatame ka ette.
Siinkohal tahaks tänada kõiki, kes hiljemgi hea sõnaga üritust toetanud on. Kiita tuleks Henri Kausi, kes tegi teoks oma lubaduse Torgu rahva jaoks netifoorum luua. Siin see on ja nagu selgus, oli valmis juba nädal peale talgusid.
Veel on vahepeal edu saatnud seltskonda, kes Sääre piirivalvekordoni saatuse pärast südant valutasid. Maja on mahaparseldamisest päästetud ning saab kohaliku rahva, turistide, linnuvaatlejate ja ajaloohuviliste huvides uuele elule äratatud.

Loodame, et kõik muudki Sõrve asjad saavad arenema paremuse poole.
peatse kohtumiseni
Kaupo Vipp
Tagasi üles Go down
Vaata kasutaja profiili http://picasaweb.google.com/kaupovipp
Nurgik
Insener
avatar

Postituste arv : 18
Join date : 04/05/2009
Asukoht : Kuressaare-Sõrve

PostitaminePealkiri: Re: Mõttetalgud Torgu Koolimajas 01. mail 2009   Kolm Sept 30, 2009 4:18 pm

Ei väsi tänamast kõiki, kes tegid selle kevadiselt ilusa maipäeva toredalt asjalikuks.
Päikest teile sügisesse !

Kiituse võtan ka meelitatult vastu Razz
Ehk muutub see foorum paljudele internetiseeritud sõrulastele peagi meeldivalt koduseks.


Kõike parimat.
Sõrve kauniks !
Henri
aka "Nurgik"
Tagasi üles Go down
Vaata kasutaja profiili
Sponsored content
PostitaminePealkiri: Re: Mõttetalgud Torgu Koolimajas 01. mail 2009   

Tagasi üles Go down
 
Mõttetalgud Torgu Koolimajas 01. mail 2009
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Torgu Kuningriik :: Riigielu :: Projektid-
Hüppa: